Başlangıç / SAĞLIK&SPOR / Yüz felcine dikkat
yuz-felcine-dikkat

Yüz felcine dikkat

Yüz felcine dikkat… Soğuk havalara ya da yoğun strese bağlı ortaya çıkabilecek olan yüz felci, hastaların yaşam kalitelerini fazlası ile bozup düşürmektedir. İşte yüz felcinin nedenleri

Yüz felcine dikkat

Bildiğiniz gibi artık soğuk havalar başladı. Özellikle soğuk havalarda çok sık rastlanan bir rahatsızlık olan yüz felci bell’s palsi adı verilen enfeksiyona bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu rahatsızlıkta yüz mimiklerini kaybeder ve hareket edemez hale gelmektedir. 

Yüz feci diğer bir tabir ile sinirlerin hasar görmesine bağlı yüz kaslarının hareket edememesi durumu olarakta açıklanır. Yüz felci kademeli olarak ortaya çıkabileceği gibi aniden de oluşur.

Yüzün her iki tarafında oluşan sinirler birbirinden çok farklıdır. Yüz sinirleri beyinde başlar ve gözlere kadar ilerleyebilir. Buradan farklı dallara ayrılır. Bu sinirlere fasiyal sinirler adı verilmektedir. İşte bell’s palsi adı verilen bu mikrop fasiyal sinirlerine bulaşır ve yüz felcine neden olur.

Yüz felcine yakalanan kişi mimiklerini hareket ettiremez, yemek yemede fazlası ile zorluk çekmektedir. Hatta hastalığın ilerleyen evrelerinde konuşamaz hale gelmektedir.

Yüz felcinin belirtileri nelerdir?

Göz ve ağızda kuruluk hissi

Konuşmada yeme ve içmede zorluk çekme

Yüz kaslarını oynatmama

Ağızdan salya gelme durumu

Göz yaşlarının kontrolsüz bir şekilde akması

Baş dönmesi

Yüz felcine bell’s palsi enfeksiyonunun yanı sıra farklı sebeplerde neden olmaktadır.

Bunların arasında orta kulak iltihabı, nörolojik hastalıklar, doğum sonrası travma, genetik faktörler ve travma olayıdır.

Kontrol Ediliyor

cikolata-tansiyonu-dusuruyor

Çikolata tansiyonu düşürüyor

Çikolata tansiyonu düşürüyor… Yediden yetmişe herkesin çok fazlası ile sevdiği çikolatanın insanı mutlu etmesinin dışında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir