Başlangıç / SAĞLIK&SPOR / Yüksek Ateş Nasıl Düşürülür?
yuksek-ates-nasil-dusurulur

Yüksek Ateş Nasıl Düşürülür?

Yüksek Ateş nasıl düşürülür? Ateş vücudun belli enfeksiyonlar ile savaşı esnasında vermiş olduğu bir reaksiyondur aslına bakılırsa. Vücudun hastalıklar ile savaşını, savunmasını gösterir. Sağlıklı bir insanda vücut ısısı 37 derece seviyesinde olmalıdır. Ateşten söz edebilmek adına vücut ısısının 38 derecenin üstünde olması gerekmektedir.

Yüksek Ateş nasıl düşürülür?

Düşük bir ateşte hemen ateş düşürücü kullanmakta doğru bir yaklaşım kesinlikle değildir. Vücuda savunma yapabilmesi adına fırsat verilmeli ateşin seyri mutlaka takip edilmelidir. Hele konu bebek, çocuk ve yaşlı bireylerse ateş dikkat ile takip edilmeli ve gerektiği zaman mutlaka müdahale edilmesi gerekmektedir.

Peki ateşi olan kişide nelere dikkat etmek gerekir? Şimdi bunlardan biraz bahsedelim…

Ateşi olan kişiye kesinlikle soğuk su ile duş aldırmayınız. Bu sıklık ile halk arasında yapılan yanlış bir uygulamadır. Bunun yerine koltuk altı, kasık, alın, bacak aralarına ılık kompres yapılması daha uygun olur.

Yüksek ateş çocuklarda sıvı kaybına neden olmaktadır. Ateşi olan kişiye bol bol sıvı verilmesi önerilmektedir.

Ateşi olan kişi sürekli üşür. Ancak üşüyor diye aşırı kıyafet giydirmek, hastanın üzerini örtmek, hastayı terletmek ateşin daha da yükselmesine neden olacaktır. Bu sebep ile hasta ince kıyafetler giymelidir.

Serin, havadar ve loş bir ortamda  hastayı dinlendirmek gerekmektedir.

Doktorunuzun önermiş olduğu ilaçları belirtilen sürelerde belirtilen dozlar ile almak çok önemlidir.

Sık sık ateş düşürücü vermek de doğru bir yaklaşım kesinlikle değildir.

Kontrol Ediliyor

cikolata-tansiyonu-dusuruyor

Çikolata tansiyonu düşürüyor

Çikolata tansiyonu düşürüyor… Yediden yetmişe herkesin çok fazlası ile sevdiği çikolatanın insanı mutlu etmesinin dışında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir