Başlangıç / SOSYAL MEDYA / WiFi Şifresi Nasıl Değiştirilir?
wifi-sifre-degistirme-

WiFi Şifresi Nasıl Değiştirilir?

WiFi şifresi nasıl değiştirilir? WiFi şifre değiştirme ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi sizler için bu makalede derledik. Modeminizi ilk kez kurduğunuz zaman yada daha sonra modeminizin şifresini değiştirmek isterseniz yapmanız gerekenleri aktaracağız.

WiFi şifresi nasıl değiştirilir?

Kablosuz internetinizin şifresini değiştirmek için öncelikli olarak modemin arayüzüne bağlanmanız gerekmektedir. Bununla birlikte eğer modeminizi ilk defa kuruyor fakat var olan parolayı bilmiyorsanız eğer, aldığınız ürünün kutusunda yada içerisindeki kullanım belgesinde ilk kullanım için belirlenen şifre yazmaktadır.

Değiştirmek için ise bilgisayarımız kablosuz ağa bağlı durumdayken, herhangi bir tarayıcıya girip adres çubuğuna 192.168.1.1 yazıp enter tuşuna basmamız gerekmektedir. Bunu yaptıktan sonra modemin arayüzüne giriş yapılıyor.

Her marka modelin arayüze giriş için kullanıcı adı ve şifresi farklı olabilmektedir. Bu sebepten dolayı ya ürünün kullanım kitapçığına bakarak veya Google arama yaparak bu bilgileri öğrenebilirsiniz.

Daha önce modem arayüzünün şifresini değiştirdiniz yada hatırlamıyorsanız eğer, modemin üzerinde bulunan ufak reset tuşuna bir süre basılı tutarak modem ayarlarını tamamen sıfırlayabilirsiniz. Daha sonra ise cihazın varsayılan kullanıcı adı ve şifresi ile birlikte modem arayüzüne giriş yapabilirsiniz.

Eğer 192.168.1.1 adresi ile herhangi bir arayüze ulaşamadıysanız eğer, Windows’ta “Çalıştır” bölümünü açıp “ipconfig” yazmanız gerekmektedir. Karşınıza çıkan “Varsayılan Ağ Geçici”ne bakarak, yerel IP adresinizi öğrenebilmeniz mümkündür.

WiFi şifre değiştirme

Modem/Router arayüzüne giriş yaptıktan hemen sonra “Kablosuz” yazan bölüme tıklayarak kablosuz ağ ayarlarına ulaşmamız gerekmektedir. Bu bölümde “Kablosuz Ağ Adı (SSID)” olan bölüme tıklayarak var olan şifreyi değiştirebiliyoruz.

Şifrenin minimum 8 karakter olması gerekmektedir. Güvenli olması adına küçük ve büyük harfler ile beraber sembol ve rakam kullanmanız da yararı olacaktır.

Bu noktada eğer modeminiz çift bant destekleyen bir modem ise, hem 2.4 GHz bandını hem de 5 GHz kablosuz ağın şifresini değiştirmeniz gerekmektedir. Teknik olarak her ikisi de aynı internet ağına bağlı olsa da, farklı kablosuz ağlar olduğundan dolayı 2.4 GHz ve 5 GHz bantlarının şifrelerini farklı yapma imkanınız mevcuttur. Ayrıca yine Kablosuz Ağ Adı (SSID) bölümünden şifre ile birlikte kablosuz ağa verilen ismi de değiştirebilirsiniz. Bu isim, farklı cihazlar ile internete bağlanmak istediğinizde göreceğiniz isim olacaktır.

Kontrol Ediliyor

sosyal-medya-uzmani

Sosyal Medya Uzmanı Ne İş Yapar?

Sosyal Medya Uzmanı Ne İş Yapar? Sosyal medya uzmanları neler yapar? Bu makalede sizlere bunlardan bahsedeceğiz. Özellikle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir