Başlangıç / SAĞLIK&SPOR / Vücuttan Ödem Nasıl Atılır?
odem-nasil-atilir

Vücuttan Ödem Nasıl Atılır?

Vücuttan ödem nasıl atılır? Ödem, vücut dokuları arasında çok fazla bir miktarda sıvı oluşmasından dolayı  meydana gelen bir şişliktir. Bu şişliğin sebebi daha çok toplar damar veya lenf sistemine bağlıdır.

Vücuttan ödem nasıl atılır?

Ödem şişlikleri genel olarak ellerde, kollarda, bileklerde, bacaklarda ve ayaklarda görülmektedir. Peki vücuttaki bu şişlikler nasıl atılır? İşte bu sorunun cevabını aşağıdan bulabilirsiniz… Ödem nasıl atılır vücuttan?

1 – Yemek yediğiniz zaman  yemeğe ekstra tuz ilave etmeyiniz. Yemekleri az tuzlu pişirin ve daha çok baharat ekleyiniz.

2 – Şekerin sindirilmesinde çok miktarda su gerekmektedir ve bu durumda vücut suyu tutmaktadır. Tüketilen şeker miktarının azalması ile birlikte ödem sorunu da yavaş yavaş ortadan kalkacaktır.

3 – Gün içerisinde eğer herhangi bir sağlık sorununuz yok ise ödem atımını hızlandıran biberiye, ısırgan otu, kiraz sapı ve funda yaprağını tüketip ödem atımını hızlandırabilirsiniz.

4 – Meyvelerden kiraz, ananas ve kayısı; sebzeler ise yeşil yapraklı olanlar vücuttan fazla suyu atmaya yardımcı güce sahiptir.

5 – Bol bol su içmeye özen gösteriniz. Asitli içecekleralkol ve aşırı şekerli içeceklerden kesinlikle uzak durunuz.

6 – Ara öğün yemeklerinizin birinde mutlaka probiyotik yoğurt tüketiniz.

7 – Ortalama 7 veya 8 saat uyumaya dikkat ediniz. Az uyumak da ödem problemini ortaya çıkarmaktadır.

8 – Sağlıklı kilonuzda kalmaya özen gösteriniz. Fazla kilo, damarlar üzerinde ekstra basınç oluşmasına, dolaşımın yavaşlamasına ve haliyle vücuttaki sıvı dengesinin bozulmasına neden olmaktadır.

9 – Düzenli olarak egzersiz sıvı dengesini düzenlemeye yardım etmektedir. Fiziksel aktivite süresince nabzınızı sürekli kontrol ediniz.

10 – Vücudunuza dolaşımı hızlandıracak, rahatlatıcı, lenfatik masajlar yaptırınız.

Kontrol Ediliyor

cikolata-tansiyonu-dusuruyor

Çikolata tansiyonu düşürüyor

Çikolata tansiyonu düşürüyor… Yediden yetmişe herkesin çok fazlası ile sevdiği çikolatanın insanı mutlu etmesinin dışında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir