Başlangıç / SAĞLIK&SPOR / Türk kahvesinin faydaları
turk-kahvesinin-faydalari

Türk kahvesinin faydaları

Türk kahvesinin faydaları… Telvesi ile beraber pişirilmesi şüphesiz ki Türk kahvesinin antioksidan kapasitesini artmasına neden olmaktadır. Bu vesile ile içeriğindeki polifenoller ile antikanserojen özellik kazanmaktadır.

Yapılan bir çalışmaya göre günde 1-3 fincan içilen Türk kahvesinin birçok kanser türünden koruyucu olduğuna işaret etmektedir.

Sabah saatlerinde içilen bir fincan şekersiz Türk kahvesi zihinsel fonksiyonları destekleyerek konsantrasyon kabiliyetini ve ezber gücünü artmasına katkı sağlamaktadır. Kakao oranı yüksek bir çikolata ile beraber tüketildiğinde ise bu yeteneği daha çok artırdığına işaret edilmektedir.

Türk kahvesinin faydaları

Yapılan araştırmalar kahvenin, dünyada milyonlarca kişiyi etkileyen Alzheimer hastalığının önüne geçtiğini ortaya koymaktadır. Düzenli olarak alınan kafein, bilişsel faliyetlerdeki azalmayı geciktirmektedir.

Atina Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapılan bir araştırmaya göre; her gün düzenli olarak Türk kahvesi içenlerde uzun yaşama oranının daha yüksek olduğuna işaret etmektedir.

Günde 1 fincan kahve kalp dostudur. Kahvenin içeriğindeki antioksidan kalp sağlığına çok iyi gelmektedir. Araştırmalar düzenli olarak Türk kahvesi içenlerde kalp ve lenf damarlarının iç yüzeylerindeki hücrelerin onarılması ile kalp rahatsızlığına yakalanma riskinin daha düşük olduğunu ortaya koymaktadır.

Alman bilim insanlarının yapmış oldukları bir araştırmaya göre, düzenli olarak içilen günlük 600 ml ve üzerindeki kahve Tip-2 diyabete yakalanma riskini %23 oranında azaltmaktadır.

Kafein içeriği ile beraber spordan yarım saat önce içilen Türk kahvesi spor esnasında yağ yakımını arttırmaktadır. Adrenalin hormonu salgılatarak kalp ve dolaşım sisteminin uyarılmasını ve daha fazla enerji yakımını sağlamaktadır.

Özellikle kadınlarda oluşma riski yüksek olan safra taşlarının günde 3 fincan kahve içen kadınlarda içmeyenlere göre %25 daha az görüldüğüne işaret ediliyor.

Karaciğer yağlanmasına çok faydalıdır. Kafein, karaciğer yağlanmasına çok iyi geliyor ve iltihabı azaltıyor. Günde bir fincan kahve içenlerde karaciğer yağlanması daha az görülüyor.

Kontrol Ediliyor

yuksek-ates-nasil-dusurulur

Yüksek Ateş Nasıl Düşürülür?

Yüksek Ateş nasıl düşürülür? Ateş vücudun belli enfeksiyonlar ile savaşı esnasında vermiş olduğu bir reaksiyondur aslına …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir