Başlangıç / SAĞLIK&SPOR / Tarçının faydaları nelerdir?
tarçının-faydaları-nelerdir

Tarçının faydaları nelerdir?

Tarçının faydaları nelerdir?

Tarçının doğru tüketildiği zaman birçok hastalığı tedavi etme özelliği mevcuttur. Özellikle enfeksiyondan kaynaklanan hastalıklar için önemli şifa kaynağı olarak bilinmektedir. Bunun dışında önemli hastalıklar için ciddi bir kalkan görevi görür ve vücudun hastalıklar ile mücadelesi için metabolizmayı güçlendirir. Tarçının faydaları nelerdir?

Tarçının faydaları nelerdir?

Kan Şekerini Dengeler:  Birçok araştırma tarçının insülin direncini arttırdığını ve  böylece kan şekerini dengelediğini ortaya koymuştur. Bu yüzden diyabet hastaları tarafından çok sık kullanılır. Ancak tarçının diyabet ilaçlarına karşı bazı olumsuz etkileri olabilir, bu yüzden ilaç kullanan diyabet hastalarının tüketmeleri gereken miktarı doktorlarına danışmaları gerekir. Tarçının faydaları nelerdir?

Maya Enfeksiyonlarına Karşı Şifadır: Tarçının mantar, maya enfeksiyonlarını durduran inanılmaz bir yeteneği mevcuttur. Tarçının bu özelliğini sağlayan şey ise içerisinde zengin miktarda içerdiği uçucu yağlardır. Bunun yanında tarçın yağının da enfeksiyon hastalıkları ile savaşma noktasında özelliği mevcuttur.

Nezle ve Karın Ağrılarını Giderir: Tarçın korkunç bir mide ağrısını bile geçirebilecek kadar etkili bir besin kaynağı olarak bilinmektedir. Bunun yanında kış aylarında soğuk algınlıkları ve salgınlar ile oluşan nezle gibi hastalıklara karşı etkilidir ve tüketilmeye başlanması ile beraber etkisini göstermektedir.

Bağırsak Sorularını Giderir: Bir fincan tarçın bağırsaklardaki şişkinlik ve gaz sorunlarından kaynaklanan rahatsızlıkları gidermektedir. Bunu bağırsaklarda bulunun enfeksiyonları gidererek bağırsakların normal çalışmasını sağlamak ile başarır.

Bir Japon bilim adamın tarçının ülser rahatsızlıklarına iyi geldiğine dair doğrulanmamış iddiaları vardır. Bazı uzmanlar da günde 1-2 fincan tarçının ülser hastalığından kaynaklanan ağrılara iyi geleceğini söylemektedir. İlaç kullanan ülser hastaları doktorlarına danışarak kullanabilirler.

Tarçının Kanser Önleyici Etkisi Vardır: Bazı araştırma sonuçları tarçının tümör, mide kanseri gibi bazı kanser türlerine karşı mücadelede umut verici olduğunu belgelenmiştir. Araştırmalar vücutta şeker seviyesini dengeleyerek kanser hücrelerine karşı hafifletici etkilerinin olduğunu da ortaya koyulmuştur.

Bazı araştırmalar ise tarçın yağı gibi, farklı tarçın formalarının lösemi ve lenfoma kanseri hücrelerine karşı etkili olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca tarçının içerdiği doğal kimyasal elementlerin kolon kanseri hücrelerine karşı vücudu korumaktadır.

Zihni Açar ve Beyine Katkı Sağlar: Bazı araştırma sonuçları tarçının zihni açtığı ve belleğin fonksiyonlarını yerine getirmesine yardımcı olduğunu ortaya koymuştur. Bilimsel olarak ispatlanmamış olsa da dayanıklık ve konsantrasyon için faydalıdır.

Zayıflamaya Yardımcı Olur: Tarçının kan inceltici ve kan dolaşımını arttırıcı özelliği mevcuttur. Artan kan hızı genellikle zayıflamaya yardımcı olmaktadır. Bunun yanında tarçının kan inceltici özelliği sayesinde, kalp sorunu yaşayan insanlar için kan pıhtılaşmasını engelleyici fonksiyonu da mevcuttur. Yalnız, kan inceltici ilaçlar kullanan kişiler doktorlarına danışmadan kesinlikle tarçın tüketmeleri önerilmez.

Kasları Rahatlatır: Tarçının diğer bir özelliği ise ısınmaya yardımcı olmasıdır. Bir taşıyıcı yağ ile birleştiğinde, kasların rahatlamasına ve ağrıların hafiflemesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca yorgunluğu yada ağrıyan kaslar için banyo suyuna 3-4 damla katılarak duş alınabilir.

Kolesterolü Düşürür: Şimdiye kadar yapılan bilimsel araştırmalar tarçının şeker ve yağ eritme üzerinde dolaylı etkileri olduğu ortaya konulmuştur. Ancak aynı şekilde tarçının kolesterolü düşürme noktasında direkt etkisi olduğu ortaya konulmuştur.

Diş Çürüklerine ve Diş eti Hastalıklarına Faydaları: Tarçının antibakteriyel özelliğinden dolayı diş çürüğü ve diş eti hastalıklarına karşı önemli derecede olumlu etkisi mevcuttur. Diş eti ve dişlerde oluşan bakterileri öldürür. Bunun yanında tarçın yağı, sakız, gargaralar ve diş macunlarında antibakteriyel olarak kullanılır.

Soğuk Algınlığı, Baş Ağrısı ve Öksürüğe İyi Gelir: Soğuk algınlığı, boğaz ağrısı, öksürük ve nezleye karşı fazlası ile etkili bir bitkidir. Bu hastalıkları iyileştirme özelliği mevcuttur.

Bunun dışında düzenli olarak tüketildiği zaman ise bu tür hastalıklardan korunma imkanı mevcuttur. Yine antibakteriyel özelliğinden dolayı bu tür hastalıklar ile savaşmayı kolaylaştırırken kan inceltici özelliği ile kandaki oksijen seviyesini arttırarak metabolizmayı bu tür hastalılara karşı güçlendirir.

Alzheimer Hastalığını Engelleyici Özelliği Vardır: Tarçın içerdiği besinler sayesinde, Alzheimer hastalığına neden olan genleri engellediği bilinir. Tarçın bu hastalığa neden olan genleri yavaşlattığı gibi tahrip ettiği hücrelerin yeniden onarılmasına yardımcı olmaktadır.

Kabuk Tarçının Faydaları

Kabuk tarçın en az diğer varyasyonlar kadar etkilidir, özellikle doğal antibiyotik görevi üstlenmekte ve alerjik hastalıklara şifa olmaktadır.

  • Özellikle kış aylarında görülen nezle, grip gibi hastalıklara çok iyi gelmektedir.
  • HİV, ağız içerisinde mantar gibi enfeksiyon hastalıklarına iyi gelmektedir. Bir hafta boyunca günde 2-3 fincan tüketilmelidir.
  • Bağırsak enfeksiyonlarına ve mide ağrılarına çok iyi gelmektedir.
  • Gıda zehirlenmesine kabuk tarçını faydalı olmaktadır.
  • Regl ağrıları için çok şifalı bir bitkidir.
  • İshal vakalarında önleyici etkisi mevcuttur.

Kontrol Ediliyor

yuksek-ates-nasil-dusurulur

Yüksek Ateş Nasıl Düşürülür?

Yüksek Ateş nasıl düşürülür? Ateş vücudun belli enfeksiyonlar ile savaşı esnasında vermiş olduğu bir reaksiyondur aslına …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir