Başlangıç / SAĞLIK&SPOR / Selülite iyi gelen yiyecekler
selülite-iyi-gelen-yiyecekler-kizlarnedio

Selülite iyi gelen yiyecekler

Selülite iyi gelen yiyecekler nelerdir? Selülit, yani cilt altındaki yamru yumru yağ birikintileri, hemen her kadında görülmekte ve bu söylediğimiz sadece öylesine bir varsayım kesinlikle değildir. Bilimsel çalışmalar ve istatistikler her 10 kadından dokuzunda selülit olduğunu göstermektedir. Biz her ne kadar kiloları suçlamaya daha yatkın olsak da aslında selülitin esas sorumlusu genlerimiz olarak kabul edilmektedir.

Genlerin ardından vücudumuzdaki toksinler ve hormonlar da selülit oluşumunu tetikleyen diğer faktörler oalrak karşımıza çıkmaktadır. İşte bu nedenlerden dolayı doktorlar, vücutta bir kez selülit ortaya çıktığında bu çukurlu, portakal kabuğu diye adlandırılan ve hiç hoşumuza gitmeyen görüntüyü sıfırlamanın bir çaresi olmadığını belirtmektedirler.

Para tuzaklarına düşmeyiniz

Selüliti yok etmek için uğraşmaktansa, görüntünün kötüleşmesini ve vücutta selülitin artmasını engellemeye çalışmak daha mantıklı olacak gibi görünüyor. Üstelik bunun için pahalı kozmetikler, cerrahi müdahaleler değil, sağlıklı beslenme en iyi çare olarak gösterilmektedir.

Selülite iyi gelen yiyeceklerin selülit oluşumunu yavaşlattığı ve cildi sıkılaştırarak selülitli görünümü hafifletebileceği gözlemlenmiştir. Şimdi selülite iyi geldiği bilinen yiyecekleri ve doğru beslenme alışkanlıklarını yakından inceleyelim;

Selülit oluşumunu engelleyen yiyecekler

Brokoli: Besin değerlerine bakıldığında açık ara pek çok sebzeyi geride bakan brokoli hem sağlık hem de güzellik açısından destekleyici pek çok vitamin ve mineral barındırır.

Fakat diğer yiyecekleri gölgede bırakan en esas özelliği ise içerdiği alfa lipoik asittir. Alfa lipoik kollajen liflerinin sertleşmesini engellemektedir. Bu da selüliti önlemek adına önemli bir adımdır nedenine gelecek olursak eğer cilde canlılığını veren kollajen lifleri sertleştikçe, deri altında selülit görünümüne neden olmaktadırlar.

Haftada 3-4 kez mutlaka haşlanmış brokoli tüketmeniz sağlık ve güzellik açısından yararlı olacaktır.

Domates: Domatese canlı kırmızı rengini veren ve özellikle kadınlar için mucizevi bir antioksidan olarak kabul edilen likopen maddesi kan dolaşımını canlandırmaya da yardımcı olmaktadır. Likopen içeren diğer meyveler karpuz, kayısı ve pembe greyfurt da yine hem sağlık hem güzellik açısından beslenme listesine eklenebilir.

Ayrıca C ve E vitaminleri açısından da son derece zengin olan domates, tüm bu içeriği ile cildin sıkılığını korumasına ve kolajen üretimine destek olmaktadır.

Elma şırası sirkesi: Hızlı bir vücut detoksu yapmak istiyorsanız eğer yemeklerinize elma şırası sirkesi eklemenizde yarar vardır.

Bağırsaklardaki zararlı bakterilerin temizlenmesine yardımcı olan bu sirke aynı zamanda karın ve kalça bölgesindeki su tutulmasına da çok iyi gelecektir. Bütün bu olumlu etkiler elbette selülitli görünümün azalması anlamına da gelmektedir.

Kişniş: Maydanozu andıran ve maydanozdan daha keskin bir tadı ve kokusu olan kişniş, salatalarınıza ekleyebileceğiniz lezzetli bir bitki olarak bilinir. Kişnişin selülite karşı önerilen bir yiyecek olmasının ana nedenine gelecek olursak eğer ilk olarak vücuttaki yağ hücrelerine değinmemiz gerekir. Yağ hücrelerinin yayılmasının nedeni vücuttaki toksinler ve ağır metaller olarak bilinir. Kişniş bu zararlı maddeleri bir potada birleştirip vücuttan atılmalarını sağlamaktadır.

Ne kadar diyet yaparsanız yapın vücudunuzu toksinlerden arındırmazsanız eğer, yağ hücreleri vücutta yayılmaya devam edecektir.

Kuşkonmaz: Kuşkonmazın olağanüstü iltihap giderici özellikleri vücutta gaz nedeni ile kaynaklanan şişkinliği önlemektedir. Üstelik kalorisi düşük bir yiyecek olduğundan dolayı da gönül rahatlığı ile tüketilebilirsiniz. Kan dolaşımını da canlandıran bu sebze selülitin başlıca kaynağı olan toksinlerden vücudu arındırmaya yardımcı bir yiyecektir.

Muz: Muz harika bir enerji kaynağıdır ve ayrıca cilde iyi geldiği bilinen çinko benzeri mineraller de içermektedir. Muzun içerdiği potasyum, kan akışını da hızlandırır ve bu vesile ile selülite iyi gelen yiyecekler arasında yerini alır.

Egzersize başlamadan hemen önce bir muz yiyebilir veya sabahları meyve salatanıza bir tane doğrayarak bu meyveden faydalanabilirsiniz.

Salatalık: Ne yaşta ya da hangi ölçülerde olursanız olunuz, vücudun su tutması selülit oluşumunu tetikleyebilmektedir. Bu durumda ise salatalık benzeri idrar söktürücü yiyecekler hem fazla suyu atmanızı hem de vücudun toksinlerden arınmasını sağlamaktadır. Kereviz, kuşkonmaz ve soğan da idrar söktürücü özelliğinden yararlanabileceğiniz diğer sebzelere örnek verebiliriz.

Sarımsak: Pek çok açıdan faydalı olan sarımsak artık beslenme uzmanı tarafından doğal bir antibiyotik olarak da kabul edilmektedir. Kolesterolü düşüren ve bağışıklık sistemini fazlası ile güçlendiren sarımsak ayrıca kan dolaşımı üzerindeki olumlu etkisi ile vücudumuzdaki başlıca selülit kaynağını, yani zararlı maddeleri atmamıza da yardımcı olmaktadır.

Su: Vücudunuzun su tutması ve ödeme yol açması asla su içmeniz ile alakalı bir durum değildir. Dolayısı ile asla su içmeyi ihmal etmemeli ve günde en az 8 bardak su içmenizde yarar vardır. Su hem vücuttaki zararlı maddeleri atmanız için doğal bir detoks yöntemidir hem de cildinizin sağlığı açısından çok önemlidir.

Tam tahıllar: Esmer pirinç, tam tahıllı makarna veya diğer tam tahıllı yiyecekler uzun süre tok tutan enerji kaynakları olarak bilinir. Bu vesile ile size selülit olarak geri dönecek şekerli, tuzlu, yağlı abur cubur ihtiyacını önlemektedirler.

Ayrıca antioksidan özellikleri sayesinde vücuttaki zararlı maddelerin atılmasını sağlar ve bu şekilde selülit savaşında önemli bir yardımcı olarak öne çıkmaktadırlar.

Turunçgil meyveleri: Portakal, greyfurt ve limon benzeri tüm turunçgiller selülit ile savaşta yardımcı olabilecek meyveler olarak bilinir. Vücudumuzda biriken yağ hücreleri, cildin kollajen lifleri denilen ağ tabakasını zorlayarak cildin yüzeyine yaklaşır ve selülit görünümü ortaya çıkarmaktadırlar. İşte turunçgiller, içerdikleri bol C vitamini ile kollajen liflerini güçlendirir ve bu ağın yağ yüzünden çukurlaşmasını zorlaştırmaktadır.

Ayrıca kan dolaşımını da iyileştirir. Fakat şeker ve su bileşimi olan bu meyveleri eğer ağır bir yemeğin ardından tüketirseniz, sindirimi yavaşlatıp gaz yapabilirler ki bunun anlamı vücutta zararlı maddelerin çoğalması ve selülit anlamına gelmektedir.

Yağlı balıklar: Peynir, sosis veya diğer benzeri şarküteri ürünlerinde kullanılan işlenmiş yağlar, selüliti engellemek isteyenlerin kesinlikle uzak durması gereken yağlardır. Ayrıca bir diğer yandan örneğin somon balığı türündeki yağlı balıkların içerdiği iyi yağlar, vücudun yağı metabolize etmesini kolaylaştıran yağ asitleri içermektedirler. Selüliti oluşturan yağlar da bu işleme dahildir.

Yeşil çay: Metabolizmayı hızlandırdığı ve yağ emilimini engellediği bilinen yeşil çay ne zamandır forma girmek ya da sağlığını korumak isteyenlerin favori içecekleri arasında görülmektedir.

Şimdilerde yeşil çay selülitin yol açtığı portakal kabuğu görünümüne iyi gelen içeceklerden biri olarak kabul edilmektedir. İçerdiği teobromin ve kafein maddeleri, vücutta depolanmış olan yağın çözülmesine yardımcı olmaktadır.

Sağlıklı olduğu ve selülite iyi geldiği belirtilen yiyecekleri tüketmeye özen gösterirken tuz ve şekerden de uzak durmanız çok önemli bir noktadır. Şeker yağ hücrelerinin genişlemesine tuz ise vücudun su tutmasına neden olmaktadır. Her iki durum da selülitin oluşması yada kötüleşmesi anlamına gelmektedir.

Ayrıca yağlı yada bol kalorili yiyecekleri tüketmeye devam ederseniz, ara sıra yukarıdaki listeden bir iki sebze yada meyve tüketmek beklediğiniz etkiyi yaratmayabilir.

Egzersiz yapmayı ihmal etmeyiniz

Lifli yiyeceklere, taze meyve sebzelere öğünlerinizde yer açınız. Hazır gıdalardan, işlenmiş yiyeceklerden uzak durmaya çalışınız. Beslenmenize ve yaşam biçiminize özen göstererek selülitli görünümü azaltabilirsiniz fakat şu an için selülit problemini kökten çözmenin mümkün olmadığını unutmayınız. Faydalı olmaktan çok para tuzağı olan kimi ürün ve hizmetlere karşı dikkatli olunuz. Ayrıca yukarıda belirtmiş olduğumuz yiyecekler dışında bol bol yürüyüş yapınız egzersiz yapınız vücudunuzu ham bir şekilde bırakmayınız.

Kontrol Ediliyor

cikolata-tansiyonu-dusuruyor

Çikolata tansiyonu düşürüyor

Çikolata tansiyonu düşürüyor… Yediden yetmişe herkesin çok fazlası ile sevdiği çikolatanın insanı mutlu etmesinin dışında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir