Cinsellik Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

Yorumlar · 1208 Görüntüler

Cinsel hayatinizi etkileyen olumlu olumsuz yönlerini sizler için derledik.

Cinsel hayatın bozulması, cinsel problemlerin yaşanmasıyla ilgili olumsuz durumlar ortaya çıkabilir. Genellikle bu durum erkeklerde daha sık görülür ancak kadınlar içinde de benzer durumlar gözlemlenmektedir. Cinsel sorunlar nedeniyle evliliklerini bozabilir veya boşanma gerçekleşebilirler. Evli olan kişilerden bazıları cinsel sorunlarla ilgili olabildiğince bilgilendirilmeyen ebeveynleriyle temas kurmuştur ve ailenin ona destek vermesini istemiştir. Bu da cinsiyete dayalı Aile Hekimliğine yansımamaktadır; fakat Aile Hekimliği uzmanlarınca öncelikle muayene edilmeleri ve doğru tanı yöntemini kullanmaları gerektiğine dikkat çekeriz.

 

Erkeklerin cinsel performansı için en iyi zaman gece yatmadan birkaç saat önce ya da erkenden sabahtır.

Kadınlar için de bu saatler sabah ve gündüzdür.

 

 

Erkekler ve kadınlar farklıdır.

 

Bu kulağa açık gibi gelse de, kadın ve erkeğin cinselliğinin aynı olmadığını anlamak önemlidir. Aslında, oldukça farklı olarak görülebilir.

 

Erkekler cinsel ilişki için ortalama 6-8 dakika, kadınların ise partnerleri ile yatakta 10-20 dakika süreleri vardır.

 

Bu nedenle, kadın cinselliğinin erkek cinselliğinden daha karmaşık olduğunu bilmelisiniz ve özellikle sabah 7 ile akşam 9 arasında, partnerinizi gündüz veya gecenin geri kalanından çok daha aktif cinsel olarak göreceksiniz*.

 

Günümüzde artan şişmanlık ve obezite oranları, cinsel hayatla ilgili problemleri de tetiklemektedir.

 

Şişmanlık ve obezite, insanların cinsel yaşamlarına olumsuz etki yapmaktadır. Ayrıca cinsiyetler arasında farklılıklar var. Cinsiyetler arasındaki büyük farklılarda (erkeklerde daha çok iletişim kurma ve bununla ilgili sorunlar), erkeklerin daha şişman oldukları gözlemlenmektedir.

Cinsellikten uzakta kalan bir kişinin problemi vardır; o kişi tüketimiyle kaybedilmiş ya da azalabilen cinsel hayat içinde iyi bir ilişkinin varolmasine katkı sağlayacak herhangi bir türde doğal seks organizmasini özelliğidir. Eğer bu organizma sizinkine benzemezse, her zaman banyoda gerekli yaparak yararlanabilirsiniz.

 

 

 

Cinsel problemler konusunu aile hekimine sorabilirsiniz.

Cinsel sorunlar yaşıyorsanız ve vücudunuza ne olduğu konusunda endişeleniyorsanız, bir sağlık uzmanıyla konuşmanız önemlidir. Aile doktorunuz veya başka bir birinci basamak sağlık hizmeti sağlayıcınız, diğer sorunların gözden kaçırılmaması için fiziksel sağlığınızın iyi durumda olduğundan emin olmanıza yardımcı olabilir. Gerekirse bir aile doktoru da sizi danışmanlık için sevk edebilir.

 

 

 

Evli olanların yaşadığı cinsel sorunlar nedeniyle evlilikler bozulur ve boşanmalar gerçekleşir.

Erkeklerde cinsel sorunların en sık nedeni sertleşme sorunudur.

 

Kadınlarda cinsel sorunların en sık nedeni isteksizliktir.

 

Hem erkekler hem de kadınlar libido kaybı veya cinsel dürtü yaşayabilir.

 

Orgazma ulaşamama (meni salınımı) her iki cinsiyet için de sorun olabilir.

 

Aile hekimleri ile temas başlangıcında, bazen alternatif tedaviler konusunda da bilgilendirilmek mümkündür.

Aile hekimleri ile temas başlangıcında, bazen alternatif tedaviler konusunda da bilgilendirilmek mümkündür. Aile hekimlerinin verdikleri tavsiyelerin çoğu sıklıkla bilimsel standartlara uygun olmasa da, bu konuda bir çok yapay yardım hizmeti ve alternatif tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı aile hekiminize görüşme gezginliğini sildikten sonra mutlaka bir doktora gidip herhangi bir şikayet veya sorununuzu anlatmalısınız.

 

 

 

Çözüm

 

Cinsellikle ilgili herhangi bir sorun yaşıyorsanız, bir doktora görünmelisiniz. Birçok insan, sorunları yoksa yanlış bir şey olmadığını düşünür. Bu doğru değil. Hiçbir sorun yoksa, gelecekte de her şeyin yolunda gideceği anlamına gelmez. Sorularınız veya endişeleriniz varsa her zaman aile doktorunuzu görmelisiniz.

Yorumlar