Başlangıç / SAĞLIK&SPOR / Rahat Bir Uykunun Püf Noktaları
rahat-bir-uykunun-püf-noktaları-kizlarnedio

Rahat Bir Uykunun Püf Noktaları

Rahat Bir Uykunun Püf Noktaları… Rahat ve güzel bir uykuyu kim istemez ki? Doğal dinlenme yöntemimiz olan uyku, bedensel fonksiyonlarımızın en önemli dinlenme kaynaklarından birisidir.

Rahat Bir Püf Noktaları

Fakat stres, depresyon, amfetamin, Antidepresan türü ilaçlar, yüksek ses, açlık, tokluk, ışık, sigara, çay, kahve, zihnin meşgul olması gibi birçok sebep, uyku kalitemizi fazlası ile etkilemektedir.

Bu yüzden pek çok sağlık sorununun sebebi uykusuzluk veya kalitesiz uyku olmaktadır. Sağlıklı uyku düzeniher zaman sizin daha dinç daha kalite bir gün geçirmenize olanak sağlayacaktır.

Bitki Çay içiniz: Bitki çayları yatmadan önce vücudunuzun gevşemesine neden olmaktadır. Bu vesile ile daha rahat ve sağlıklı uyku geçirebilirsiniz.

Uyumadan önce kitap okuyunuz :Yoğun bir günün stresini ve yorgunluğunu geçiştirmek için favori kitabınızı elinize alınız. Uykudan hemen önce okunan kitaplar uykunuzu getirmektedir.

Elektronik cihazlardan uzak durunuz: Teknoloji ürünü cihazlardan gelen mavi ışık gün içinde olanları düşünmenizi sağlamaktadır. Bu sebep ile uyumadan en az yarım saat önce bu cihazlardan uzak durunuz. Ayrıca telefon ve bilgisayara baktığımız zaman çok uzun bir süre onlarla vakit geçiriyoruz kopamıyoruz.

Atıştırmalık bir şeyler tüketiniz: Bal, süt ve fındık gibi atıştırmalıkların içerisinde olan bileşimler uykuyu tetiklemektedir.

Rahat Bir Uykunun Yolları

Germe egzersizleri yapınız: Germe hareketleri vücudunuzda oluşan ağrıları azalttığı gibi aynı zamanda sizi sakinleştirerek daha rahat bir uykuya hazırlar.

Işıkların olmadığı bir yerde uyuyun: Alarm, cadde lambası, elektronikler ve bunların hepsi sizin derin bir uyku uyumanızı engellemektedir. Işık kirliliğini engellemek adına bir şeyler ile bunları örtünüz.
Sıcak bir duş alınız: Duş almak kaslarınızın gevşemesine neden olur, buda uykuya daha kolay dalmanızı sağlamaktadır.
Egzersiz yapınız: Gün içerisinde egzersiz ile enerjinizi harcamak, akşam uykuya dalmanızı daha çabuk hızlandıracak.
Akşam yemeğinizi erken yiyiniz: Yatağa dolu ve şişmiş bir mide ile girmek, yatarken sizi  çok rahatsız edecektir. Bunu önlemek için akşam yemeğinizi erken saatlerde ve hafif bir şekilde tüketiniz.
Alkolden uzak durunuz: Gece yatmadan önce alınan alkol huzursuz bir uyku uyumanızı neden olacaktır.
Stresten uzak durunuz: Tedirgin ve kaygılı olmak sizi her zaman uyanık tutmaktadır. Bütün gün ve gece boyunca stresten uzak durmanın yollarını bulun ve zihninizi temizleyiniz.
Huzur verici bir koku sürünüz: Lavanta ve çay ağacı yağı huzur verici kokulardan birileridir. Yatağınıza ve saçınıza birkaç damla bu kokulardan damlatınız.
Doğru ısıyı bulunuz: Sağlıklı ve güzel bir uyku uyumak için en uygun sıcaklık 18-22 derece aralığıdır.
Yoga ve meditasyon yapınız: Germe egzersizleri ile birlikte yoga hareketleri aynı zamanda zihninizin de rahatlamasına neden olacaktır.
Öğleden sonraki kahve molalarından uzak durunuz: Kafein herkesi farklı etkiler ancak gece yatakta dönüp duruyorsanız eğer öğle vaktinden sonraki kahve keyfinizi bırakmanın zamanı gelmiştir.

Kontrol Ediliyor

cikolata-tansiyonu-dusuruyor

Çikolata tansiyonu düşürüyor

Çikolata tansiyonu düşürüyor… Yediden yetmişe herkesin çok fazlası ile sevdiği çikolatanın insanı mutlu etmesinin dışında …

2 yorumlar

  1. Papatya çayı uykuya çok iyi geldi teşekkür ederim.

  2. Bitki çayları işe yarıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir