Başlangıç / Kizlarnedio / Narın Faydaları ve Zararları
narin-faydalari-ve-zararlari

Narın Faydaları ve Zararları

Narın Faydaları ve Zararları…Bu makalemizde sizlere narın faydaları ve zararları hakkında bilgi vereceğiz. Narsonbahar mevsiminde çıkan ve sağlığımız açısından oldukça faydalı bir meyve çeşididir.

Halk arasında da cennet meyvesi olarak nitelendirilen narın sağlığımıza oldukça fazla faydaları mevcuttur. Narın meyvesinden çekirdeğine hatta dışında yer alan kabuğuna kadar sağlığımıza bir çok alanda faydası vardır. Siz de nar meyvesinin faydalarını merak ediyorsanız eğer ve internet ortamında çılgınca narın faydalarını ve zararlarını arıyorsanız eğer makalemizi okuyabilirsiniz.

Narın Faydaları ve Zararları

Basur tedavisinde kullanılır 

Toplumu en çok etkileyen sağlık sorunlarından bir tanesi de basurdur. Bu hastalık kişiye günlük yaşamında fazlası ile rahatsızlık vermektedir. Yarım litre suyun içerisine bir avuç kadar atılıp bekletilen nar kabuğu suyunun basura şifa olduğu bilinir.

Sindirim sistemine iyi gelmektedir 

Günde bir adet mevsiminde tüketilen nar sindirim sistemi hastalıklarına iyi gelir.

Yanıklara tedavi amaçlı kullanılır

Nar kabuğu püresinin yanıklar üzerinde tedavi edici etkisi olduğu bilinmektedir. Kabuğu dövülerek yaranın üzerine uygulanan nar, iyileşme sürecini hızlandırır. Yara üzerinde yer alan mikropların giderilmesini sağlamaktadır.

Kanser hastalıklarından korumaktadır

Yapılan araştırmalar göre narın kanser hücrelerinin yayılma hızını azalttığı ortaya çıkmıştır. Aynı zamanda kanser hücrelerini öldürücü özelliği de olduğu bilinir.

Eklem ağrılarına iyi gelmektedir

Düzenli tüketilmiş olan narın eklem ağrılarını azaltıcı ve tedavi edici etkisi mevcuttur.

Kandaki mikropları temizlemektedir

Narın içerisinde yer almış olan anioksidanların kanı temizleyici etkisi mevcuttur.

Narın meyveleri kadar çekirdeğinin de sağlık üzerinde bir çok olumlu etkisi bulunur. Nar meyvesi oluşmadan önce çiçek halinde meydana gelmektedir. Nar çiçeğinin de sağlığımıza bir çok faydası bulunmaktadır.

Zatürre tedavi edici 

Narın faydaları arasında zatürre hastalığını da tedavi edici etkisi olduğu uzmanlar tarafından açıklanmıştır. Nar bağışıklığı hızlı bir şekilde güçlendirdiğinden zatürre olan hastalara da önerilir.

Bayılmalara karşı nar şerbeti 

Narın tansiyonu dengeleyici etkisi barındırmasından dolayı bayılan bir kişiye içirilen nar suyunun ayıltıcı etkisi olduğu mevcuttur.

 Nar çiçeğinin faydaları

  • İshali önleyici ve tedavi edici özelliği mevcuttur.
  • Nar çiçeğinin cilt üzerinde de bir çok etkisi bulunur. Nar çiçeği ölü hücrelerin yenilenmesini ve canlanmasını sağlar. Narın cilde olan faydalarında çiçeğinden faydalanmak en doğru seçenek olur.
  • Tatlı krizlerini önlemeye yardımcı olur.
  • Nar çekirdeği suyu gargara yapılırsa eğer ağız ve diş eti hastalıklarına karşı koruma sağladığı bilinir.
  • Nar çiçeği suyunun bağırsak kurtlarını öldürücü etkisi mevcuttur.
  • Grip ve öksürük gibi enfeksiyonel hastalıklarda nar çiçeğinin nefes açıcı etkisi bulunur.

Narın zararları nelerdir?

Narın vücuda herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Fakat nar bazı kişiler tarafından tüketildiğinde sakıncalı ve zararlı hale gelmektedir. Bu neden ile narı herkesin tüketmemesi gerekir.

Peki narı kimler tüketmemelidir?

Kemoterapşi hastaları 

Nar içerisinde birden çok zengin vitamin ve mineral barındırmaktadır. Narın içerisinde yer alan bu mineraller, kanser ilaçları ile etkileşime geçebilir. Bu neden ile kanser hastalarının ilaç kullandıkları sırada nar tüketmeleri kesinlikle önerilmez.

Hamileler 

Yine yüksek miktarda element içeren nar, hamileler için oldukça sakıncalıdır.

Bağırsak ameliyatları 

Narın sindirim sistemini hızlandırıcı etkisi bulunmasından dolayı bağırsak ameliyatı geçirenlere nar tüketimi önerilmez.

Gaz ve şişkinlik sorunu yaşayanlar 

Çok çabuk hazmedilmiş olsa dahi bazı kişilerde gaz ve şişkinlik meydana getirir. Ateşi olan hastaların tüketimine dikkat etmesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir