Başlangıç / SAĞLIK&SPOR / Mide Yanması Neden Olur?
mide-yanmasi-neden-olur

Mide Yanması Neden Olur?

Mide Yanması Neden Olur? Mide yanması herkesin zaman zaman yaşamış olduğu bir sağlık problemidir. Özellikle yağlı, ekşi veya baharatlı gıdaları tükettikten hemen sonra ortaya çıkan yanma hissini hafifletmenin bazı çözüm yolları mevcuttur. Sizlerde Mide yanması neden olur belirtileri nelerdir? Bir diğer adı ile mide ekşimesi neden olur? diye öğrenmek istiyorsanız eğer, aradığınız cevapları bu makaleden öğrenebilirsiniz.

Mide Yanması Neden Olur?

Sebebi kesinlikle ne olursa olsun, mide yanmasına iyi gelecek bazı basit formüllerden ve evde tedavi yöntemlerinden söz edebiliriz sizlere ancak bunlar kesinlikle tek çözüm yolu değildir. Bunun farklı sebepleri de olabilir bu yüzden öncelikli olarak doktor kontrolüne gitmenizde yarar vardır. Eğer tek sorun mide yanması ise aşağıdaki bahsedeceğimiz konuları dikkate almanızı tavsiye ederiz.

Mide yanması hissediyorsanız eğer, yapabileceğiniz ilk şey daha bol giysiler giymek veya kemerinizi gevşetmek olacaktır. Bunun sebebine gelecek olursak eğer; mide yanmasının en temelinde midenizdeki maddelerin yemek borunuzdan yukarı çıkması ve bu sıvının içindeki asidin dokularınızı yakmasından kaynaklanmaktadır.

Giymiş olduğunuz bol elbiseler midenizin üzerindeki baskıyı azaltarak rahat bir duruma gelmenize katkı sağlayacaktır.

Mide yanmasına iyi gelecek bir başka çözümde oturduğunuz yerden ayağa kalkarak dik bir şekilde durmaktır. Bunun nedenine gelecek olursak eğer oturan veya yatan kişilerin duruşu mide yanması ve şişkinlik ortaya çıkarmaktadır. Oturur veya yatar konumdaysanız eğer ayağa kalkmak, ayaktaysanız daha dik durmak mide yanmasına fazlası ile iyi gelecektir.

Eğer kalkamayacak durumdaysanız eğer en azından arkanıza birkaç yastık koyarak sırtınızı dik bir konuma getirerek midenizin rahat bir şekil almasını sağlayabilirsiniz.

Bir başka çözüm yolu ise sürekli mide yanması rahatsızlığı yaşıyorsanız eğer yemiş olduğunuz yiyeceklere dikkat etmenizde yarar vardır. Yiyecek olarak örnek verecek olursak eğer öncelikle çiğköfte, çok yağlı yemekler, aşırı tüketilen turşu ve asitli içecekler mide yanmasına neden olan başlıca yiyeceklerdir.

Kullandığınız ilaçlara dikkat

Mide yanması yanlış ilaç kullanımı sonucunda da ortaya çıkmaktadır. Bunlar çok aşırı derecede aspirin ve romatizma ilacı kullanmak ile beraber mide yüzeyinin aşınması ile ortaya çıkmaktadır.

Mide yanmasının bir diğer nedeni de safra reflüsü adı verilen, safra kesesinden safra yolları vasıtası ile bağırsağa akan safranın geri kaçması sonucu oluşan mide yanması olarak bilinmektedir.

Dünyanın en yaygın olduğu 5. Kanseri olarak nitelendirilen Mide ve özofagus kanserinin en büyük belirtisi de mide yanmasıdır. Bu sebep ile mide yanmasını kesinlikle hafif almamanızda yarar vardır.

Mide yanmasının en çok görüldüğü dönem ise hormonal ve fizyolojik değişimlerin de en çok baş göstermiş olduğu zaman olan hamileliklerde ortaya çıkmaktadır.

Hamilelikte mide yanması neden olur? Hamilelerde progesteron hormonun oranının artması mide yanmasının sebepleri arasında gösterilmektedir. Hamilelikte olan bu mide yanmasına da çözüm olarak antiasit haplarının kullanılabileceğini belirten uzmanlar, bol su tüketimini önermektedirler.

Kontrol Ediliyor

cikolata-tansiyonu-dusuruyor

Çikolata tansiyonu düşürüyor

Çikolata tansiyonu düşürüyor… Yediden yetmişe herkesin çok fazlası ile sevdiği çikolatanın insanı mutlu etmesinin dışında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir