Başlangıç / SAĞLIK&SPOR / Maden Suyunun Faydaları
maden-suyunun-faydalari

Maden Suyunun Faydaları

Maden Suyunun Faydaları… İnsan vücudunun ihtiyaç duymuş olduğu minerallerin bir çoğuna sahip olan maden suyu, magnezyum, kalsiyum, sodyum ve potasyum kaynağı bakımından çok zengindir.

Düzenli olarak tüketimi sağlandığı zaman vücut ve cilt sağlığına fayda gösteren maden suyu, genellikli olarak soda ile karıştırılır.

Maden Suyunun Faydaları

Kemik sağlığına iyi gelir 

Maden suyu, kemikler için en önemli mineral olan kalsiyum kaynağı olarak aktarılmaktadır. Vücuttaki kemik, diş vb. dokulara yapmış olduğu katkı ile, günlük kalsiyum ihtiyacını karşılamaktadır.

Günde bir bardak içilen maden suyu günlük kalsiyum ihtiyacını fazlası ile karşılamaktadır. Ayrıca kalsiyum içeriği ile kemikleri kuvvetlendirerek osteoporozdan korumaktadır.

Özellikle çocuklarda büyüme döneminde ve hamilelikte artan mineral ihtiyacının (magnezyum, kalsiyum, flor ve sodyum gibi) fazlası ile karşılamaktadır.

Vücut yağını dengelemektedir 

Sülfat, bikarbonat iyonları içeriği ile vücuttaki yağı metabolize eden maden suyu, kilo kaybına yardımcı olmaktadır. Yağ yakma konusunda önemli bir takviye içeceğidir.

Kan basıncını dengeler

Magnezyum ve kalsiyum kaynağı olan maden suyu, kan basıncında dalgalanma sorunu yaşayan insanlar için bir nimet kaynağıdır.

Kötü kolesterol üretimini durdurmaktadır 

Vücuttaki yağ oranını dengeleyen maden suyu bu vesile ile kötü kolesterol üretimine de engel olmaktadır. Kötü kolestrol yağ dokularına ve kan kılcal damarlarına ve çevresine çökmektedir.

Kılcal damarları daraltması kalp krizi riskini artıran kan basıncını artırır. Maden suyu, kılcal damarlarda kolesterol büyümesini ve birikimini engellemektedir. Bloke kılcal yolları yeniden açmaktadır.

Sindirimi kolaylaştırır

Maden suyu, sülfat içermektedir. Sülfatlar pankreasta lipaz ve amilaz gibi sindirim enzimleri üreten katalizörlerdir. Bu sindirim enzimleri şişkinlik ve kabızlık gibi sorunları fazlası ile kolaylaştırmaktadır.

Mide asidini dengeler

Bikarbonat içeriği ile midede bulunan asit yoğunlu ile oluşan ekşime ve yanmayı azaltmaktadır.

Kas gelişimine katkı sağlamaktadır 

Maden suyu magnezyum ve potasyum gibi farklı minerallerin bir karışımı olarak bilinir. Bu mineraller, insan kaslarının düzgün bir şekilde büyümesi ve işleyişi için fazlası ile gereklidir. Fiziksel hareketleri kolaylaştırırken, kas kasılmalarını önlemektedir.

Zihinsel yorgunluğu engellemektedir

Potasyum ayrıca bir bellek şarj minerali olarak da isimlendirilir. Beyindeki elektrolitin aktif bir bileşenidir. Dolayısı ile, maden suyu kişinin hafızasını ve konsantrasyonunu artırmak için iyi bir seçenektir. Zihinsel uyanıklığı arttırır ve zihinsel yorgunluğu engellemektedir.

Aşırı maden suyu tüketimine dikkat

Maden suyunun içerisinde bulunan sodyum yani tuz içeriği ile aşırı tüketildiği zaman tansiyon, börek hastalıkları ve mide ülseri gibi hastalıklara neden olmaktadır.

Ayrıca fazla sodyum alımı idrar ile birlikte kalsiyum atımını hızlandırdığı için kemik erimesi sorununa yol açmaktadır.

Kalp, tansiyon ve böbrek hastalarının uzak durması gereken maden suyundan, normal kiloda bir bireyin günde iki şişe tüketmesi yeterlidir.

Ayrıca maden suları genellikli olarak farklı oranlarda mineral içeriklerine sahiptir. Kalsiyum ve magnezyum içerikleri düşük, sodyum içerikleri yüksek maden sularının tercih edilmesi tavsiye edilmektedir.

Kontrol Ediliyor

cikolata-tansiyonu-dusuruyor

Çikolata tansiyonu düşürüyor

Çikolata tansiyonu düşürüyor… Yediden yetmişe herkesin çok fazlası ile sevdiği çikolatanın insanı mutlu etmesinin dışında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir