Başlangıç / SAĞLIK&SPOR / Lupus hastalığı nedir?
lupus-hastalığı-selana-gomez

Lupus hastalığı nedir?

Lupus hastalığı nedir? Amerikalı oyuncu ve şarkıcı Selena Gomez’in lupus hastalığı nedeni ile böbrek nakli olduğu ortaya çıktı.

25 yaşındaki füzel oyuncu, uzun süredir tedavi gördüğü Lupus hastalığı nedeni ile böbreklerinin çalışmaz hale geldiğini ve böbrek nakline gereksinim duyduğunu açıkladı.

Genç ve güzel yıldız Instagram sayfasında hastane yatağında çekilen bir fotoğrafını paylaşıp geçirdiği böbrek naklinin hikayesini anlattı. Selena Gomez’e böbreğini veren kişi ise en yakın arkadaşıydı.

Lupus hastalığı nedir?

Lupus hastalığı, bağışıklık sisteminin bozulması ile meydana gelen bir rahatsızlık olarak bilinmektedir. Eklem ağrıları ile birlikte yön bulan bu hastalık 20-40 yaş arası kadınlarda sıkça görülmektedir…

Yapılan araştırmalar Lupus hastalığına yakalananların %80’inin kadın olduğunu ortaya koymaktadır. Bu hastalığın temel nedeni ya da nelerin bu hastalığa sebep olduğu ise henüz net olarak bilinmemektedir.

Lupus hastalığı tedavi edilmezse kalpte ve böbrekte iltihaplar oluşturarak ölüme neden olabilmektedir. Lupus hastalığının en büyük etkisi böbrekler üzerinde görülmektedir.

Lupus hastalığının Belirtileri Nelerdir? Nasıl Teşhis Edilir? Lupus Hastaları Nasıl Beslenmeli ?

Lupusu teşhis etmek çok zor olabilir. Çoğu kez lupus hastalığına özgü olmayan ateş, halsizlik, kilo kaybı, saç dökülmesi, karın ağrısı, kansızlık, el ve ayak eklemlerinde ağrı, bazen gebelik kayıpları gibi çok geniş yelpazede ve farklı yakınmalar mevcuttur.

Döküntüler – burundan yanaklara doğru yayılan kelebek tarzında cilt döküntüsünün olması,

güneş ışığı ile ciltte döküntü (fotosensitivite), diskoid döküntü, yaygın eritemli cilt döküntüleri,

Ağız içinde yaralar, Artritler; özellikle küçük eklemlerde sabah tutukluğu ve eklemlerde ağrı, şişme veya artropati (Jacood artropatisi),

Akciğer ve kalp zarında inflamasyona bağlı sıvı artışı (plörezi, perikardit); nefes alıp vermekle veya devamlılık gösteren göğüs ağrısı.

Böbrek; idrarda kan veya protein bulunması veya böbrek fonksiyonunda bozukluk, ödem gelişmesi.

Nörolojik problemler; nöbet, inme (felç) veya psikoz gibi.

Anormal kan testleri: kan hücrelerinde azalma (eritrosit, trombosit, lökosit, lenfosit), anti-nükleer antikor (ANA)

pozitifliği, anti-dsDNA, anti-Sm, anti-fosfolipid antikor veya yalancı sifiliz testi pozitifliği.

Kontrol Ediliyor

cikolata-tansiyonu-dusuruyor

Çikolata tansiyonu düşürüyor

Çikolata tansiyonu düşürüyor… Yediden yetmişe herkesin çok fazlası ile sevdiği çikolatanın insanı mutlu etmesinin dışında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir