Başlangıç / SAĞLIK&SPOR / Kışın İçilen Bitki Çayları

Kışın İçilen Bitki Çayları

Kışın içilen bitki çayları…  Bitki çayları faydaları nelerdir? Önerilen bitki çayları nelerdir? Özellikle kış aylarının soğuğunda rahatlatıcı, sıcak bir bitki çayından daha keyif verici başka bir şey bulmak imkansız gibi… Sadece ısınmak, boğazınızı yumuşatmak için değil içeriğinde bulunan vitamin ve mineraller ile kış hastalıkları olan grip, nezle gibi bulaşıcı hastalıklara karşı korunmak içinde bu bitki çayları tüketmenizde yarar var.

Kışın İçilen Bitki Çayları

Kış bitki çayları bağışıklık sistemini güçlendirirken bazı bitki çayları ise antioksidan etkisi ile sizi hastalıkların vücudunuzda oluşturabileceği sorunlara karşı korumaktadır.

Bitkisel çayları hazırlamak için iki seçeneğiniz mevcuttur. Birincisi daha hızlı olan, çeşitli bitki çayları markalarısatışını yaptığı, çoğunluk ile karışım çay yapraklarını içeren hazır poşet çaylardan kullanmak, ikincisi ise aktarlardan ya da marketlerden alabileceğiniz, hatta vaktiniz var ise kendiniz toplayıp kurutup bitkiler ile evde kendi çayınızı kendiniz hazırlamak…

İkinci yöntem biraz daha vakit almak ile beraber hem daha ucuza mal olur hem de çayınızı istediğiniz gibi, dilediğiniz karışımlar ile hazırlayabilirsiniz.

Evde Bitki Çayı Nasıl Hazırlanır?

Bitki çayları nasıl demlenir? Bitkisel çay hazırlarken hangi bitki olursa olsun demlenme süresi ortalama 5-15 dakika arasında sürmektedir. Bitkiyi kaynamış suda ne kadar çok bekletirseniz aynı normal siyah çayda olduğu gibi o kadar çok demlenir ve tadı acılaşır. Kışın İçilen Bitki Çayları…

Hangi Bitki Çayını içmeliyiz?  Kışın İçilen Bitki Çayları nelerdir?

Bitki çayları ne zaman içilir? Bu durum tamamen size kalmıştır. Eğer sindirim sistemi sorunları, yemeklerden sonra şişkinlik çekiyorsanız buna göre çaylar, gripseniz ve kendinizi daha dinç hissetmek istiyorsanız C vitamini ve diğer antioksidanlar yönünden zengin çaylar seçebilirsiniz.

Nane Çayı: Gaz ve şişkinliği alan, genellikle sindirime yardımcı olmak için kullanılan nane çayı mide bulantısını geçirmek ve terlemeyi arttırarak ateş düşürmek için kullanılabilir. Reflü ve sık sık mide ekşimesi yaşayan kişilerin bu problemlerini arttırabileceği için tavsiye edilmez.

Zencefil Çayı: Yine sindirime yardımcı olmak, mide bulantısı ve kusmaya karşı kullanabileceğiniz bir diğer çayda zencefil çayıdır. Grip, nezle gibi hastalıklara karşı bağışıklık sistemini güçlendirir. 3-4 santim büyüklüğünde, kabuğu soyulmuş zencefili çok ince dilimleyerek kaynamış suya atıp 10-15 dakika bekletmek çayınızı hazırlamak için yeterli olacaktır. Bir kaç damla limon ve 1 çay kaşığı balla tatlandırabilirsiniz.

Papatya Çayı: Yoğun bir iş gününden sonra evinizin rahatlığında bir bardak papatya çayı içmek tüm stresinizi fazlası ile alacaktır. Sakinleştirici özelliği ile birlikte boğaz ağrısını hafifletir, öksürüğü alır ve ağız içinde oluşan iltihaplanmalara iyi gelir. Hatta ağız içi yaralarına karşı papatya ile ağız gargarası hazırlayabilirsiniz. Orta dereceli uykusuzluk çekenlere yatmadan 2 saat kadar önce bir bardak papatya çayı içmeleri tavsiye edilir.

Melisa Çayı: Yorgun, mutsuz ve hoşnutsuz hissediyorsanız eğer daha iyi hissetmek adına bir bardak melisa çayı içebilirsiniz. Melisa çayı ayrıca konsantrasyonu arttırır ve uykudan 1 saat önce içildiğinde uykuya geçişi kolaylaştırır. Çayınızı akçaağaç şurubu ile tatlandırabilir yada 2-3 damla limon ekleyebilirsiniz. Soğuk melisa çayı yaz aylarında hem faydalı hem de lezzetli bir serinletici olarak kullanılabilir.

Karahindiba ÇayıDeve dikeni çayı gibi karahindiba çayı da karaciğeri temizler ve safra atımını arttırarak sindirime yardımcı olur. Kanı ve vücudu temizlerken ishal gibi rahatsızlıkları azaltır.

Kuşburnu Çayı: Cilt sağlığını korumak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek adına gerekli olan C vitamini için çok iyi bir bitkidir. Soğuk algınlığının daha çabuk geçmesini sağlar ve diğer bulaşıcı hastalıklara karşı direnci fazlası ile arttırır. İdrar söktürücü olarak idrar yolu hastalıklarının tedavisinde yardımcı olarak kullanılabilir. Doğal bir antioksidan olan kuşburnu çayını günde 2-3 bardak tüketebilirsiniz.

Kontrol Ediliyor

cikolata-tansiyonu-dusuruyor

Çikolata tansiyonu düşürüyor

Çikolata tansiyonu düşürüyor… Yediden yetmişe herkesin çok fazlası ile sevdiği çikolatanın insanı mutlu etmesinin dışında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir