Başlangıç / YEMEK / Karnıyarık Nasıl Yapılır?
karniyarik-yemek-tarifi

Karnıyarık Nasıl Yapılır?

Karnıyarık Nasıl Yapılır? Karnıyarık yemek tarifi vermeden önce sizlere kullanılacak olan malzemeleri söyleyelim;

Karnıyarık Nasıl Yapılır?

Malzemeler

Bir kilo normal boyutta patlıcan
250gr yarım yağlı kıyma
2 yada 3 tane normal boyutta domates
Bir çay kaşığı karabiber
Bir çay kaşığı kırmızı biber
Bir çay kaşığı dolmalık bahar
Bir adet soğan
Bir yemek kaşığı domates salçası
Bir çay kaşığı tuz

Şimdi ilk başta iki yemek kaşığı zeytinyağının içerisine, soğanı küçük bir şekilde doğrayınız. Bunlar tencerenin içerisine güzelce kırmızı halini alana kadar içerisinde karıştırıyorsunuz.

Bundan sonra, tencerenin içerisine 250 gr yarım yağlı kıymayı koyup karıştırıyoruz. Kıymayı da kavurduktan hemen sonra, 1 çay kaşığı karabiber, 1 çay kaşığı kırmızı biber ve 1 çay kaşığı dolmalık baharı içerisine atıyoruz. Karnıyarık yemek tarifi ile ilgili olarak ilk aşama bu şekilde tamamlanmış oluyor.

Daha sonra ise patlıcanlar dikkatli bir şekilde yıkıyoruz. Yıkama işleminden hemen sonra sap kısmının kesilmesi gerekmemektedir.

Kavrulan kıyma hazır hale geldikten sonra, patlıcanların kabukları şerit halinde kesiyoruz. Bu patlıcanların komple soyulması tadını kaçırabilir. Lezzetli bir yemek istiyorsanız bu tür ince noktalara dikkat etmek gerekiyor.

Bu işlemden hemen sonra bıçak ile çok düzgün bir şekilde patlıcanın düzgün şekilde karnının düzgün bir şekilde yarıyoruz. Hemen sonrasında ise tuzlu bir su hazırlayarak bu patlıcanlar 10 dakika kadar bekletiyoruz.

Yarım çay bardağı zeytinyağı ile patlıcanlar hafifçe kızartma işlemine geçiyoruz. Karnıyarık yemek tarifi ile ilgili olarak son hamlede yapacağınız işlem, kıymaları kaşık ile patlıcanların içine dolduruyoruz. Bunu da yaptıktan hemen sonra her doldurulan patlıcan, yağlanmış olan fırın tepsisine dizmeye başlıyoruz.

Hemen sonrasında dizdikten sonra karnıyarıkların üzerine yuvarlak kesilmiş domatesler ve jülyen doğranmış biberler ile çok güzel şekilde bir süsleme yapıyoruz.

Kenarlarından 1 su bardağı kadar su dökülmeli ve fırına sürülmelidir. 180 derece sıcaklıkta bulunan 10 dakika fırında karnıyarık tutulduğu zaman, karnıyarık olmuş olacaktır.

Karnıyarık Yemek Tarifi Bilinmesi Gerekenler

Fırını çok fazla ısıtmanıza gerek yoktur. Karnıyarık fırında 10-15 dakika kalmasına dikkat ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir