Başlangıç / SOSYAL MEDYA / İnternet Üzerinden Güvenli Alışveriş Nasıl Yapılır?
İnternet-uzerinden-Guvenli-Alisveris-

İnternet Üzerinden Güvenli Alışveriş Nasıl Yapılır?

İnternet Üzerinden Güvenli Alışveriş Nasıl Yapılır? Artık gününüz insanları yavaş yavaş internetten alışverişyapmaya daha çok  odaklanıyor. Şu zamana baktığımız zaman ise kredi kartları nakit paranın yerini çok almış.

İnternet Üzerinden Güvenli Alışveriş Nasıl Yapılır?

Bu nedenledir ki, çoğu alışveriş merkezinde kullanıldığı için artık online alışveriş siteleri de artık kapıda ödeme yerine kredi kartı, mobil ödeme v.s. gibi ödemelere yönelmiş durumda. İnternet üzerinden yapılan bir çok alışverişte kredi kartı bilgileri kullanılarak ücret ödemesi yapılmaktadır. Ancak bu biraz da risk teşkil etmektedir. Nitekim kredi kartı bilgilerinizi veriyorsunuz.

Güvenli Alışveriş Nasıl Olur?

Online alışveriş yapılırken, kredi kartı bilgilerini kullanmak yerine Sanal Kart yada vadesiz banka kartı kullanmanızı öneririz. Özellikle de banka kartından da sorun yaşamazsınız. Çünkü banka kartlarına yüklediğiniz para kadar alışveriş yapabiliyorsunuz. Ve bilgilerinizin çalınması durumda kartınızdan kredi kartı gibi para çekme durumu olmuyor çünkü içerisinde para yok.

Bir başka önemli nokta ise online alışveriş yaparken ödeme kısmına geldiğiniz zaman adres çubuğundaki linkin  “http”den “https”e geçmesine dikkat ediniz. Buradaki hassas nokta https ile olan sitelerde verilen bilgilerin gizlenmiş şifreli olarak sitede yer almasıdır.

Kredi kartınız yerine alışveriş yaparken paypal, online ödeme sistemi ve havale gibi seçeneklerde mevcutsa eğer alışveriş yapacağınız sitenin ödeme bölümünde bunları da tercih edebilirsiniz. Bu şekilde bilgilerinizi vermemiş olursunuz.

Ortak bilgisayar ve herkese açık kablosuz web kesinlikle kullanmayınız. Bu tuzaklara düşmek yalnızca müşterilere değil, online bankaların müşterilerine de zarar vermektedir.

Online kaçakçılar bankaların yada diğer finansal kuruluşların çok benzeri bulunan internet sitelerine kullanıcıları çekerler ve bu yüzden de spyware denilen casus yazılımları kullanmaktadırlar. Yani görünüş itibari ile tamamen aynı olan bir site olmasına rağmen, aslında sizin bilgilerinizi çalma adına kurulmuş bir site olmaktadır.

 

Özellikle de ortak bir bilgisayar kullanırken, banka kartları ile alışveriş esnasında güvenliksiz ve herkese açık bir kablosuz web ağına bağlıyken kart bilgilerinizin, hesaplarınızın, şifrelerinizin çalınma ihtimali daha fazladır. Online alışveriş yapmak, her zaman tehlikeli bir sistem değildir. Aksine zamandan ve maliyetten tasarruf etmenin en güzel yoludur. Ancak bu işlemleri gerçekleştirirken dikkatli olmak ve kendi güvenliğinizi unutmamanız gerekmektedir.

Ayrıca internetten alışveriş yaparken kurumsal ve güvenilir alışveriş sitelerini tercih etmenizde yarar vardır.

Kontrol Ediliyor

sosyal-medya-uzmani

Sosyal Medya Uzmanı Ne İş Yapar?

Sosyal Medya Uzmanı Ne İş Yapar? Sosyal medya uzmanları neler yapar? Bu makalede sizlere bunlardan bahsedeceğiz. Özellikle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir