Başlangıç / SAĞLIK&SPOR / Ihlamur Çayının Faydaları
ihlamur-cayinin-faydalari

Ihlamur Çayının Faydaları

Ihlamur Çayının Faydaları… Ilıman iklim tiplerine özgü olan ıhlamur ağacı yapraklarını kışın dökmektedir. Ağacın ürüne bağlı olarak güçlü ve yumuşak güzel kokulu çiçekler açmaktadır.

Çiçeklerinde mevcut olan yağ sayesinde aromatik güzel bir tadı mevcuttur. Kurutulmuş çiçekleri ise hafif tatlı ve yapışkan bir yapıya sahiptir.

Ihlamur Çayının Faydaları

Terlemeyi sağlar

Ateş düşürücü özelliği vardır

Öksürüğe iyi gelmektedir

Gribe ve nezleye iyi gelmektedir

Migren ağrılarını azaltır

Kaygıyı düşürür

Stresi azaltır ve rahatlama sağlar

İshal tedavisinde kullanılır

Kan basıncını düşürür

Karaciğer rahatsızlıkları tedavisinde kullanılır

Damar sertliğine iyi gelir

Sindirim sisteminin daha güzel çalışmasını sağlar

Kas spazmlarını giderir

Safra kesesi rahatsızlıklarına karşı kullanılır

Boğaz ağrısına iyi gelir

Hazımsızlığa iyi gelir

Çarpıntıyı giderir

Toksinlerin atılmasına yardımcı olmaktadır.

Ihlamur Çayı Nasıl Hazırlanır

Yemek yedikten hemen sonra siyah çay veya kahve içme alışkanlığınız var ise bunların yerine ıhlamur çayı içerek hem sindirim sisteminizin daha iyi çalışmasını hem de ruhsal bakımdan rahatlamanızı sağlayabilir.

Ihlamur çayı hazırlarken bardak başına bir çay kaşığı tepeleme kurutulmuş ıhlamur ölçüsünü kullanabilirsiniz. Ihlamuru su ile beraber kaynatmayınız.

Öncelikli olarak suyu kaynatın ve önceden ıhlamur koyduğunuz demliğe kaynamış suyu döküp ağzını kapatınız ve 10 dakika demlenmesini bekleyiniz. Yemek yedikten sonra günde 3 kere ıhlamur çayı içebilirsiniz.

Ihlamurun Yan Etkileri

Tabi ki he bitki gibi ıhlamurun da yanlış kullanılması halinde yan etkileri mevcuttur. Ihlamur kısa süreli ve tavsiye edilen oranlarda kullanıldığında bir yan etkisi olmaz. Fakat uzmanlar uzun süreli kullanımının kalp hasarına neden olabileceğini açıklıyorlar.

Ayrıca ıhlamur ağacı kabuğuna temas etmek ciltte tahrişe yol açmaktadır. Gebe ve emzirme dönemindeki kadınların ıhlamur çayı içmeden hemen önce doktorlarına danışmaları tavsiye ediliyor.

Kontrol Ediliyor

cikolata-tansiyonu-dusuruyor

Çikolata tansiyonu düşürüyor

Çikolata tansiyonu düşürüyor… Yediden yetmişe herkesin çok fazlası ile sevdiği çikolatanın insanı mutlu etmesinin dışında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir