Başlangıç / SAĞLIK&SPOR / Hemoroid Nedenleri Ve Tedavisi
hemoroid-nedenleri-ve-tedavisi

Hemoroid Nedenleri Ve Tedavisi

Hemoroid Nedenleri Ve Tedavisi… Hemoroid nasıl geçer? Günümüzde yaygın olarak bulunan sıkıntılı bir rahatsızlıktır hemoroid. Halk dilinde basur olarak ta bilinmektedir. Makat rahatsızlığı olan hemoroid, neredeyse her 4 insandan 3’ünde bu sağlık sorunu bulunmaktadır. Tuvalette uzun süre kalmak, devamlı kabızlık problemi çekmek, uzun süreli oturarak yapılan işler hemoroidin başlıca sebepleridir. İnsanların bu rahatsızlığı başkalarıyla konuşmaktan çekinmeleri ve utanmaları sonucu hemoroid ileri boyutlara taşınıp, şiddetli ağrılara, kanamalara ve şişkinliklere sebep olmaktadır. Bu hal insanların günlük hayatlarını da çok olumsuz etkilemektedir.

Hemoroid Nedenleri Ve Tedavisi

Bu hastalığın en önemli sebebinin başında kabızlık gelmektedir. Bu sorun eğer birkaç günde geçmeyip devam ediyorsa, tuvalette kalınan süreler artıyorsa ve zorlayarak dışkılama yapılıyorsa bu sorun ciddiye alınmalıdır. Çünkü dışkı çıkarma esnasında ıkınma ile yapılan zorlamalar o bölgedeki toplardamarları genişlemesine sebep oluşturmaktadır.

Kabızlık tekrarlarına erken önlem alınarak dışkılama düzeltilirse hemoroid ilerlemesi durdurulmuş olur. Kadınlarda ortaya çıkan hemoroid nedenleri bilhassa hamilelik döneminde artmaktadır. Hamileliğin son aylarında rahim ve bölgesinde artan basınç toplardamarları etkilemektedir. Norma doğum yapan kadınlarda doğum esnasında yapılan ıkınmalar doğumdan sonra makatta kanama ve şişkinlikler hemoroid belirtilerini göstermektedir.

Aşırı kilolu obez insanlarda bu hastalık sıklıkla görülmektedir. Bu tip insanlarda çoğunlukla düzensiz ve sağlıksız beslenme görüldüğünden, sık kabızlık ve beraberinde hemoroid şikayetleri oluşmaktadır.

Hemoroid Tedavi Süreci

Hemoroid tedavisi için öncelikle bir doktor muayenesinden geçilmesi gerekir. Tedavinin genelinde ameliyat uygulanmadan ilaç tedavisi ile sorun ortadan kaldırılmaktadır. İyileşme sürecinde bol bol su içmeli, lif ve tahıl içeren gıdaları tüketmeli ve dengeli beslenmelidir. Acılı, baharatlı ve gazlı içecek ve yiyeceklerden uzak durmak gerekir.

Bir kaba ılık su doldurularak 15-20 dakika içinde oturmakta rahatlamaya yardımcı olur. Bunun yanında düzenli yapılan yürüyüş, yüzme gibi sporlarda faydalı olmaktadır. Tedavi sürecinde makat ve çevresinin temizliğine de önem vermek gerekir.

Kontrol Ediliyor

cikolata-tansiyonu-dusuruyor

Çikolata tansiyonu düşürüyor

Çikolata tansiyonu düşürüyor… Yediden yetmişe herkesin çok fazlası ile sevdiği çikolatanın insanı mutlu etmesinin dışında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir