Başlangıç / SAĞLIK&SPOR / Demir Eksikliği Belirtileri
demir-eksikligi-belirtileri

Demir Eksikliği Belirtileri

Demir Eksikliği Belirtileri… Demir dünyada en çok bulunan elementlerden biri olmasına rağmen, demir eksikliği dünyada ve ülkemizde her yaş grubunda çok sık görülen rahatsızlıklardan birisidir.

Demir eksikliği belirtileri: Başta halsizlik olmak üzere yorgunluk, aşırı uyuma isteği yada uykusuzluk, saç dökülmesi, tırnak bozukluğu, kaşıntı, baş ağrısı, baş dönmesi, öğrenme güçlüğü, unutkanlık, çarpıntı, nefes darlığı ve göğüs ağrısı, yutkunma güçlüğü gibi bir çok sayıda şikayete sebep olmaktadır.

Demir Eksikliği Belirtileri

Demir eksikliğinin en önemli nedenleri ise, ağızdan demir alımının azalması, demir ihtiyacının artması, demir emiliminin azalması ve demir kaybının artması olarak sıralayabiliriz.

Demir eksikliğinin nedenleri

Ağızdan demir alımının azalması: Özellikle et ve et ürünleri demirden zengin gıdalar olarak bilinmektedir. Hayvansal gıdaların içermiş olduğu demirin mideden emilimi daha kolay olduğu için kan değerini yükseltmede etkinlikleri çok yüksektir.

Kuru baklagiller, ıspanak ve üzüm gibi gıdalar bitkisel demir içermekte olup hayvansal gıdalardan alınan demire göre emilimleri daha düşük orandadır. Vejeteryan beslenenler ve et tüketimi az olanlarda demir eksikliği ile daha sık karşılaşılmaktadır. Fakat demir eksikliği tedavisi alan özellikle kan yağları (kolesterol ve trigliserit) yüksek olan ve kalp-damar hastalığı olan hastalar et tüketimini hekimlerinin önermiş olduğu diyeti aşmayacak şekilde yapmalıdır.

Demir ihtiyacının artması: Çocukluk ve ergenlik döneminde vücut kitlesinin artması ile beraber; kadınlarda ise gebelik ve emzirme döneminde demir ihtiyacı artmaktadır.

Özellikle çocuklarda demir eksikliği anemisi, büyüme ve gelişme geriliğine yol açabilmektedir.

Demir emiliminin azalması: Midede atrofik gastrit olması ve çölyak hastalığı (ince bağırsağın; buğday, arpa, çavdar ve yulaf gibi tahıllarda bulunan gluten adlı proteine karşı ömür boyu süren hassasiyeti) gibi nedenler demir eksikliği anemisine yol açabildiği gibi tedaviye dirençli anemiler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Demir kaybının artması: özellikle genç kadınlarda menstrasyon, doğum, lohusalık dönemindeki kayıplar demir eksikliğinin en önemli nedenleridir. Menopoz dönemindeki kadınlarda ve erkeklerde demir eksikliği anemisi saptandığında mide ve bağırsaktan kaynaklanan kayıplar akla gelmektedir.

Kontrol Ediliyor

cikolata-tansiyonu-dusuruyor

Çikolata tansiyonu düşürüyor

Çikolata tansiyonu düşürüyor… Yediden yetmişe herkesin çok fazlası ile sevdiği çikolatanın insanı mutlu etmesinin dışında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir