Başlangıç / SAĞLIK&SPOR / Damar Sertliği Nedir?
damar-sertligi-nedir

Damar Sertliği Nedir?

Damar Sertliği Nedir? Damar sertliği klinik tablo olarak ortaya çıktığı ana kadar, genellikli olarak özgün bir belirti vermeyen bir hastalık türü olarak nitelendirilir.

Damar sertliği, diğer hastalıklara göre teşhisinde geç kalındığında kalıcı büyük hasarlara ve hatta ölüme kadar neden olabilen tehlikeli bir hastalıktır.

Damar Sertliği Nedir?

Damar sertliği eğer kalpte başlar ise bu çok daha tehlikeli bir durumdur. Buna bağlı olarak kalp kası düzenli olarak kasılıp gevşemekte zorluk çekecektir. Kalp ritmi bozuklukları ve göğüs sıkışması hastalığın en büyük belirtileri olarak açıklanmaktadır.

Göğüs sıkışmaları birçok insanda görülebilir ancak hastalık aşamasında bu sıkışmalar sürekli ve büyük ağrılar şeklinde yaşanmaktadır.

Bacaklarda görülen damar sertliği kasılmalara ve kramplara neden olur bunun için de düzenli olarak egzersiz en büyük yardımcıdır. Kalp için de aynı şey söylenebilir. Düzenli olarak yapılan spor bu hastalığı sizden uzak tutacaktır.

Damar Sertliği Tedavi Yöntemi

Damar sertliği, bütünü ile tedavi edilemese bile ilerlemesi durdurulabilir veya yavaşlatılabilir. Kalpteki tıkalı veya daralmış bölgelere stent, balon yöntemi yada pıhtılı tıkanıklıklarda pıhtıyı emen yada dağıtan cihazlar ile açma gibi uygulamalar yapılabilir.

Sağlıklı beslenme, stresten uzak durmak, sigarayı bırakmak ve egzersiz yapmak damar sertliğine karşı fazlası ile koruma sağlamakatadır.

Siyah üzümün kabuk ve çekirdeğindeki resveratrol adlı madde damar sertliğine karşı koruyucu etki göstermektedir.

Bol bol sebze ve meyve tüketilmek, az doymuş yağları tercih etmek ve balık tüketilmesi de yardımcı olmaktadır.

Kontrol Ediliyor

cikolata-tansiyonu-dusuruyor

Çikolata tansiyonu düşürüyor

Çikolata tansiyonu düşürüyor… Yediden yetmişe herkesin çok fazlası ile sevdiği çikolatanın insanı mutlu etmesinin dışında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir