Başlangıç / SAĞLIK&SPOR / Boğaz Ağrısına İyi Gelen Bitkiler
beyaz-ekmegin-zararlari

Boğaz Ağrısına İyi Gelen Bitkiler

Boğaz ağrısına iyi gelen bitkiler… Kış aylarına girdiğimiz şu günlerde artık boğaz ağrısı ve öksürük gibi,  grip ve burun akıntısı derken artık bir çok kişinin elinde mendil görmeye başlıyoruz.

Boğaz Ağrısına İyi Gelen Bitkiler

Bu hastalıkların bir çoğu boğaz ağrısı ile başlamaktadır o yüzden boğaz ağrısı için daha dikkatli olmamız gerekecek. Bu konuda uzmanlar boğaz ağrısı ile gelen hastalıklara karşı güçlü olmak için bitki çaylarını tavsiye etmektedirler.

Bitki çayları, Boğaz ağrılarını hafifletme ve boğazı yumuşatmak yanında boğaz iltihabını da önlemektedir. Şimdi gelin bu mucizevi bitki çaylarına göz atalım…

Adaçayı

Adaçayı yaprakları bu konuda ilk sırada yer almaktadır. Bu bitkinin yapraklarında bulunan uçucu bileşenler; ağız ve boğaza yerleşen enfeksiyon ve iltihapları söküp atmaya yardımcı olmaktadır. Ancak uçucu bileşenlerden etkin bir şekilde yararlanabilmek için demleme tekniği de çok büyük bir önem arz etmektedir.

1 bardak kaynamış suya 2-3 tutam adaçayı ilave edip 10-15 dakika ağzını kapatarak demlenmesini bekleyiniz. Günde 2 fincan kadar tüketebilirsiniz.

Nane Çayı

Nane çayının içerisinde bulunan uçucu bileşenler boğazın yumuşamasına ve kuruluğun giderilmesine yardımcı olmaktadır. Bu neden ile günde 1 yada 2 fincan tüketebilirsiniz. Ancak reflü rahatsızlığınız var ise bu bitkiden uzak durmalısınız.

Nar Kabuğu

Nar kabuğunda bulunan polifenolik bileşenler boğaz enfeksiyonlarına neden olan bakterilerin etkinliğini azaltarak boğaz ağrısını geçirme konusunda yardımcı olmaktadır.

Nar kabuğunu yemek yerine kurutup çay olarak tüketmek daha sağlıklıdır. Bu aynı zamanda kabuğunda bulunan alkoloidin fazla tüketiminin de önüne geçilmesini sağlamaktadır. 2 çay kaşığı kurutulmuş nar kabuğunu, üzerine 1 bardak su ilave ederek kapalı ve mümkün ise cam bir fincanda 10 dakika demleyerek içebilirsiniz.

Karanfil

Karanfilin içerisinde bulunan öjenol isimli uçucu bileşen boğazdaki yanmayı gidermektedir. Ağız, boğaz yolu enfeksiyonlarında ise antiseptik ve ağrı giderici olarak fayda sağlamaktadır. Çiğneyerek tüketebileceğiniz gibi günlük olarak içilen çayların içerisine de karanfil ilave edebilirsiniz.

Meyan Kökü

İçerisinde bulunan saponin tipi bileşenler boğazda oluşmuş olan balgamın sıvılaşmasını sağlayarak atılmasına öncülük etmektedir. 3 bardak suya, 3 tatlı kaşığı meyan kökü ilave edip, 15 dakika demledikten hemen sonra günlük olarak tüketebilirsiniz.

Kontrol Ediliyor

cikolata-tansiyonu-dusuruyor

Çikolata tansiyonu düşürüyor

Çikolata tansiyonu düşürüyor… Yediden yetmişe herkesin çok fazlası ile sevdiği çikolatanın insanı mutlu etmesinin dışında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir