Başlangıç / SAĞLIK&SPOR / Ağız Kokusunun En Önemli Nedenleri
Agiz-kokusunun-nedenleri-kizlarnedio

Ağız Kokusunun En Önemli Nedenleri

Ağız Kokusunun Nedenleri… Birçok kişinin psikolojik olarak etkilendiği ağız kokusunun sebepleri oldukça fazladır. Bazı kişiler bu kokuyu farkında olmasa da karşısındaki kişiler oldukça yoğun bir şekilde hissetmektedir. Bu kişilerin sosyal hayatı oldukça olumsuz etkilenmekte kendilerine olan öz güvenlerini kaybetmektedir. Ağız kokusu genç, yaşlı, çocuk fark etmeksizin yoğun bir şekilde ya da hafif şekilde görülebilmektedir.

Ağız kokusunun en önemli nedenleri

Bazen yemeklerden sonra bazen ise sabah kalktıktan sonra oluşan kokuya ağız kokusu denir. Telaşlanmaya gerek yok her zaman herhangi bir hastalığın belirtisi olamaz. Patolojik olan ağız kokusu bazı hastalıkların habercisi olabilir ama bu kokuyu tabi ki ayırmak gerekir. Akciğerden kaynaklanan enfeksiyonlar, şekerden kaynaklı şeker hastalığı bunun kokusu ise oje çıkaran aseton gibi kokmaktadır, ağız kuruluğu karaciğer yetmezliğine sebebiyet yaratır, yetersiz ağızda sağlanamayan hijyen, tütünlü ürünler, alkollü ürünler, diş eti iltihap problemleri, dişteki çürükler neden olmakta ve ağız kokusu genelde ağızdan kaynaklı olma oranı ise %85 -%90 varmaktadır. Diğer olası hastalıklar ise %5 ile %8 arasındadır.

Ağız Kokusu Nasıl Giderilir?

Öncelikle düzenli bir şekilde ağız ve diş sağlığı sağlandıktan sonra alternatif yollar tercih edilmelidir. Düzenli fırçalanmayan dişlere alternatif olan yollar bir katkı sağlamayacaktır, ağzı kokusunu giderse dahi çok kısa süreli giderecektir.

– Sık ve bol su tüketilmelidir.

– Diş ipi ile tamamen temizleme sağlanmalı ayrıca dil diş ipiyle temizlenmelidir. Diş ipini gün içerisinde hem taşımak kolay hem de günlük temizliği sağlamak kolaydır.

– Ağız kokusunu gidermek için yoğurt yenebilir. İçerisinde bulunanlar sayesinde kokuyu giderecektir.

– Sakız çiğnemek; içerisinde çinko bulunan sakızlar azaltır.

– Ağız kokusunun düşmanı aç kalmak olduğu için aç kalınmamalıdır.

– Karanfil çiğnenebilir.

Kontrol Ediliyor

cikolata-tansiyonu-dusuruyor

Çikolata tansiyonu düşürüyor

Çikolata tansiyonu düşürüyor… Yediden yetmişe herkesin çok fazlası ile sevdiği çikolatanın insanı mutlu etmesinin dışında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir