Başlangıç / SOSYAL MEDYA / Adil Kullanım Kotası ne zaman kalkıyor?
adil-kullanim-kotasi-ne-zaman-kalkiyor-

Adil Kullanım Kotası ne zaman kalkıyor?

Adil Kullanım Kotası ne zaman kalkıyor? Adil Kullanım Kotası yada bir diğer adı ile Adil Kullanım Noktası, internet kullanıcılarının yıllardır en çok şikayetçi olduğu konulardan birisidir. İnternet sağlayacıları bu konuda belirli ölçüde çalışmalar yapsa da kullanıcıları tatmin etmeleri mümkün değildi. Gündeme bomba gibi düşen bu gelişme ise yüz binlerce internet kullanıcısını mutlu edecek gibi görünüyor.

Adil Kullanım Kotası ne zaman kalkıyor?

Adil Kullanım Kotası kalkıyor… BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, Adil Kullanım Kotası’nın tamamen kaldırılacağını geçtiğimiz günlerde resmi Twitter hesabı üzerinden duyurmuştu. Ömer Fatih Sayan’ın paylaştığı görsel ile bu sürecin nasıl ilerleyeceği de açıklanmıştı.

Adil Kullanım Kotası uygulaması 2018 yılı sonu ile tamamı ile kaldırılacaktır. Belirtilen bu tarihe kadar geçecek olan süreçte ise kullanıcılara bazı esneklikler sunulacaktır.

1 Mayıs 2017 tarihinden itibaren gece 02:00 ile sabah 08:00 arası saatlerde AKK (AKN) geçerli olmayacaktır. Yani kullanıcıların bu saatler aralığında yapacağı internet kullanımları AKK kotasını etkilemeyecektir.

Adil Kullanım Kotası ne zaman kalkıyor? Mobil internet kullanıcıları için de AKN sonrasında veri indirme hızı 128 Kbit/s olarak belirlenmiş durumda. Sabit internet kullanıcılarında ise AKN hız sonrası uygulaması, kullanıcının sahip olduğu tarifeye ve pakete uygun olarak belirlenecektir.

Bu önemli bir gelişme zira 100 Mbps internet paketi kullanan ile 25 Mbps pakete sahip olan kullanıcılar AKN sonrası aynı hızları kullanmayacaktır.

Bu çalışma mobil ağlar için 1 Mart 2017 tarihinden itibaren, sabit genişbant kullanımında ise 1 Mayıs 2017 tarihinden itibaren yürürlüğe girecektir.

Adil Kullanım Kotası ise 2018 yılı sonunda artık tarihe karışacak. 2018 yılından sonra artık Adil Kullanım Kotası ile ilgili olarak hiç bir soru, yorum, paylaşım ve düzenlemesi olmayacaktır.

Kontrol Ediliyor

sosyal-medya-uzmani

Sosyal Medya Uzmanı Ne İş Yapar?

Sosyal Medya Uzmanı Ne İş Yapar? Sosyal medya uzmanları neler yapar? Bu makalede sizlere bunlardan bahsedeceğiz. Özellikle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir